Chcete někoho "přeříznout"?

Nebráníme se novým tvářím, ba naopak. Pokud je někdo, kdo má chuť okusit historický šerm, nebo jej dokonce již dělá ale chce jen být pospolu s někým stejného cítění, račte se ozvat.

Co nabízíme?

Možnost trénovat šerm nejen jako divadlo pro diváky, ale jako skutečné bojové umění. A to školu německou, španělskou, nebo italskou.

Možnost vybavit vás nejdůležitějšími věcmi do bitvy, aniž byste si museli vše kupovat a pak zjistit že vás to nebaví.

Kolektiv lidí se stejnou zálibou, kteří uvítají ty, jenž přijdou rozšířit řady historických šermířů.

 

  Členové

Václav Křikava          

Václav Damian Tluksa se narodil léta páně 1388 dne 6.června na svatého Norberta z Xantenu jako bratranec Přibíka Tluksi. Vyrůstal na hradě Kámen se svým bratrancem. Dostalo se mu tradičnímu pážecímu vychování. Jelikož nebyl prvorozeným synem pána na hradě Kámen, neměl možnost se později stát jeho panovníkem. Měl tudíž dvě možnosti. Dát se cestou církevní, nebo světskou. Václav si vybral cestu světskou a ve svých 17 letech odešel na Moravu jako žoldnéř pod korouhev Jana Sokola z Lamberka. Dalších 5 let srávil v boji s Rožmberky, Zikmundem nebo Albrechtem V. Léta páně 1410 se účastní bitvy u Grunwaldu na straně polsko-litevské koalice proti řádu německých rytířů. Po Sokolově smrti se vrací zpět domů na Kámen, kde od svého bratrance dostává v léno malé město Pacov. Po upálení mistra Jana Husa se přidává i se svým bratrancem k husitskému hnutí. Dostává se do služeb táborského hejtmana Jan Žižky z Trocnova, se kterým se bil již u Grunwaldu. V jeho službách prošel různými bitvami, včetně bitvy u Sudoměře nebo bitvy u Vyšehradu. Po Žižkově smrti vstoupil do služeb táborského správce Prokopa Holého se kterým se účastnil bitvy u Ústí nad Labem či velké "spanilé" jízdy. Poslední bitvou, kterou si Václav Damian Tluksa prošel byla bitva u Lipan. Zde utržil těžká zranění a pravděpodobně se vrátil zpět na rodný Kámen a do Pacova. Přesné datum smrti není tedy známo.

  

 

Iveta Juklíčková

 

Tomáš Juklíček

  

  

Jan Cséplö

Ján Andrei Cséplö, byl synem zchudlého uherského šlechtice, který v roce 1400 odešel s rodinou do Čech, aby uchránil svůj, již skromný majetek před nájezdy Turků. Jánův otec netoužil po boji, ani po válečné slávě, proto se usadil ve městě Brandýse, kde dostal od pánů z Michalovic do správy malou tvrz na severním břehu Labe.

Roku 1402 se narodil jeho jediný syn Ján, který vyrůstal pod přísnou, pracující rukou svého otce. Malé spory se sousedy, které vedly o pozemky či stáda, je však nemohly připravit na léto páně 1421, kdy na jaře podnikl Jan Žižka mohutnou ofenzívu, během níž smetl města jako Nymburk, Kutnou horu, Čáslav, Litoměřice a nebyl ušetřen ani Brandýs.

Ján přežil jako jediný, a opět bez majetku, stejně jako jeho otec dříve. Ač to byli kališníci, kdo zplundrovali jejich pole, Ján poznal na čí straně stojí pravda a, pochopitelně, válečná štěstěna. Byl mladý, a s tím málo co mu zbylo se dal do žoldnéřských služeb Táborů, kde již tou dobou se nacházeli námezdníci rozličného ražení. Nikdy se nepropracoval na žádného velitele roty, či snad hejtmana, ale bohaté zkušenosti z bojů, válečný lup a selský rozum mu zajistily že přežil revoluci vlastně ve zdraví. Prošel bitvy u Tachova, Ústí i nechvalnou Chrastavu. Jak se názorové proudy měnily a husitská vedení se hádala, tak měnil strany i Ján, který jednou bojoval pod praporem Sirotků, jindy Pražanů. Bitvy u Lipan se nezúčastnil, prohlédl včas kdy se vše začalo bortit a zůstal v tichosti v Praze. Po porážce u Lipan se distancoval od revoluce. Vstoupil do služeb Jana Jiskry z Brandýsa, a společně s ním se vydal do Uher, kde tvořil, s dalšími husitskými veterány, Jiskrovu korouhev. V roce 1444 byla křížová armáda pod vedením Vladislava III., a Jana Hyunadiho poražena v bitvě u Varny, mnohonásobně početnějším vojskem Murada II. a zde zemřel i Ján Andrei Cséplö. 

 

Lenka Burjánková

Petr Bořík

Barbora Kubánková

 

Radek "Regan" Michal

Matěj Šonský